Suomen Numismaatikkoliiton jäsenyhdistykset

Kannattajajäsenet

Jäsenyhdistykset aakkosjärjestyksessä

Etelä-Hämeen Numismaatikot ry

Perustettu 1971
Pankki Nordea FI50 2047 1800 1471 25 / OP FI63 5680 0020 1717 46
Puheenjohtaja Kari Ahola, p. 0500 790 479, kari(a)ahola.fi
Sihteeri Marjatta Niemi, p. 050 567 8690, marjatta.laimani(a)gmail.com
Taloudenhoitaja Raimo Nevanperä, p. 040 5067 855, raimo.nevanpera(a)nevanpera.fi

Etelä-Kymenlaakson Numismaatikot ry

Perustettu 1970
Pankki KSOP FI59 5172 2040 0031 69
Puheenjohtaja Lasse Paldan, p. 0400 552 733, lasse.paldan(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Pentti Piutunen
Sihteeri Jaakko Kalinainen, p. 0400 754 206, jaakko.kalinainen(a)kolumbus.fi
Rahastonhoitaja Virsumäki Oy, p. 040 546 1918, 050 4474660, tuula.marttila(a)virsumaki.fi

Etelä-Pohjanmaan Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1955
Kotisivut http://www.ep-numismaatikot.fi/
Pankki Lapuan OP FI57 4747 1020 0540 92
Puheenjohtaja Tauno Värn, p. 0500 403 236, tauno.varn(a)gmail.com
Sihteeri Raimo Ranta, p. 045 131 7903
Rahastonhoitaja Erkki Keski-Porkkunen, p. 06 437 7049
Huutokaupanhoitaja Tauno Värn

Helsingin Numismaattinen Yhdistys ry

Perustettu 1971
Kotisivut: http://www.hnynumis.fi/
Pankki Nordea FI34 1215 3000 1409 40
Puheenjohtaja Timo Helle, p. 0400 245 963, timo.helle(a)meconet.net
Varapuheenjohtaja Pentti Sotamaa, p. 050 431 1377
Sihteeri Lassi Kaipainen, p. 09 547 3716, lkaipain(a)welho.com
Varainhoitaja Juha Sainio, p. 050 377 1372, juha.sainio(a)finnrock.fi

Hyvinkään Seudun Numismaatikot ry

Perustettu 1975

Kotisivut: http://www.hysn.fi/

Postiosoite PL 119, 05801 Hyvinkää
Pankki KUOP FI34 5062 0320 0842 58
Puheenjohtaja Olli Vallinkoski, p. 0400 452 549, olli.vallinkoski(a)saunalahti.fi
Varapuheenjohtaja Timo Ahonen, p. 040 750 4497, timo.ahonen(a)pp4.inet.fi
Sihteeri Toni Ahola, p. 050 437 1982, savonmafia(a)gmail.com
Varainhoitaja Pentti Jäntti, p. 050 303 9766, pentti.jantti(a)luukku.com
Huutokaupanhoitaja Timo Ahonen

Kaakkois-Suomen Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1967
Pankki EKSP FI36 4108 2720 0086 47
Puheenjohtaja Jorma K O Ignatius, p. 040 503 6499

Keski-Pohjanmaan Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1969 (1973)
Kotisivut http://www.k-p-numismaatikot.fi/
Sähköposti kp.numismaatikot(a)gmail.com
Postiosoite PL 136, 84101 Ylivieska
Pankki Danske FI22 8840 0710 0779 72
Puheenjohtaja Juhani Vähähyyppä, p. 040 826 6599, juhani.vahahyyppa(a)kotinet.com
Varapuheenjohtaja Veikko Karjalainen, p. 08 460 327
Sihteeri Heikki Hautala, p. 044 292 1515, h.hautala(a)hotmail.fi
Varainhoitaja Esa Brunman, p. 050 340 2868

Keski-Suomen Numismaatikot ry

Perustettu 1971
Kotisivut http://www.k-s-numismaatikot.net/
Pankki Nordea FI26 2017 2100 1163 86
Puheenjohtaja Tapio Salminen, p. 014 824 507
Varapuheenjohtaja Tuomo Koskiaho, p. 040 549 1396, tuomo.koskiaho(a)pp.inet.fi
Sihteeri Tarmo Hallikainen, p. 040 754 2860, tarmo.hallikainen(a)aanekoski.fi
Rahastonhoitaja Jorma Korvola, p. 041 544 4981 jorma.korvola(a)elisanet.fi

Kuopion Numismaatikot ry

Perustettu 1972
Pankki Danske FI86 8000 2636 6065 59
Puheenjohtaja Jorma Saarinen, p. 050 400 7890, jormasaarinen(a)elisanet.fi
Rahastonhoitaja Raimo Nyyla, p. 0400 672 098, monitoimitukku(a)luukku.com
Meklari Risto Penttinen, p. 040 722 7719, risto.e.penttinen(a)netti.fi

Lapin Numismaatikot ry

Perustettu 1975
Pankki Nordea FI09 2041 1800 0083 80
Rahastonhoitaja Paavo Kuukkanen, p. 016 379 5866

Lappeen Seudun Numismaatikot ry

Perustettu 1982
Postiosoite Kasarmikatu 27 B 17, 53900 Lappeenranta
Pankki Nordea FI43 1091 3000 3173 80
Puheenjohtaja Erkki Lähderanta, p. 040 554 5227, erkki.lahderanta@lut.fi
Varapuheenjohtaja Olavi Trygg, p. 050 594 6468
Sihteeri ja varainhoitaja Pentti Kivistö, p. 040 574 6593, pentti.kivisto(a)pikisaari.fi

Osakekirjakeräilijät ry

Perustettu 2007
Postiosoite c/o Pekka Kantanen, Sammonkatu 11 A 9, 70500 KUOPIO
Kotisivut http://www.osakekirjakerailijat.fi/
Pankki Nordea FI02 1745 3000 0439 60
Puheenjohtaja Pekka Kantanen, p. 044 355 8998, pj(a)osakekirjakerailijat.fi
Sihteeri Jorma Pellinen, p. 0400 526 426
Talous- ja huutokauppavastaava Roger Bergman, p. 040 582 3530, talous(a)osakekirjakerailijat.fi

Oulun Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1962
Postiosoite Heinäkuja 18, 90440 Kempele
Kotisivut http://www.oulunnumismaatikot.fi/
Sähköpostit info(a)oulunnumismaatikot.fi / etunimi.sukunimi@oulunnumismaatikot.fi
Pankki S-Pankki FI48 3636 3010 8148 61
Puheenjohtaja Markku Sumén, p. 044 712 5891, puheenjohtaja(a)oulunnumismaatikot.fi
Varapuheenjohtaja Pekka Alatalo, p. 040 546 7216, pealatalo(a)hotmail.com
Sihteeri Matti Alajoki, sihteeri(a)oulunnumismaatikot.fi
Jäsensihteeri+Webmaster Timo Rätti, p. 040 553 8698, jasenasiat(a)oulunnumismaatikot.fi
Varainhoitaja Aki Löytynoja, p. 040 546 0770, aki.loytynoja(a)hotmail.fi
Huutokaupanhoitaja Tero Kontiokari, p. 040 757 4423, meklari(a)oulunnumismaatikot.fi

Pohjois-Hämeen Numismaatikot ry

Perustettu 1969
Postiosoite Lemminkäisenkatu 3 - 5, 33540 Tampere
Kotisivut http://www.ph-numismaatikot.fi/
Sähköpostit etunimi.sukunimi@ph-numismaatikot.fi
Pankki Nordea FI53 1359 5000 0570 38
Puheenjohtaja Tuukka Petäkoski, p. 045 673 2714
Varapuheenjohtaja Kalervo Mattila, p. 040 501 9870, kalervo.mattila(a)ramboll.fi
Sihteeri ja taloudenhoitaja Petri Virolainen, p. 050 362 5011, petri.virolainen(a)numismaatikko.fi
Huutokaupanhoitaja Antti Sinervo, p. 040 594 2248 (sähköpostit Jukka Helminen jukka.helminen(a)ph-numismaatikot.fi)
Webmaster Tuukka Petäkoski, webmaster(a)ph-numismaatikot.fi

Pohjois-Karjalan Numismaatikot ry

Perustettu 1970
Postiosoite Kyntövaarankuja 8, 83500 OUTOKUMPU
Kotisivut http://www.pk-numismaatikot.fi/
Sähköpostit info(a)pk-numismaatikot.fi / etunimi.sukunimi@pk-numismaatikot.fi
Pankki JOP FI61 5770 0520 1131 32 (muut) / JOP FI61 5770 0520 2028 44 (huutokaupat)
Puheenjohtaja Jouko Hirvonen, p. 050 555 5969, jouko.hirvonen@telemail.fi
Varapuheenjohtaja Timo Ruotsalainen, p. 0500 572 712
Sihteeri+Varainhoitaja+Huutokaupanhoitaja+Webmaster Matti Virrantalo, p. 040 566 6646

Pohjois-Kymenlaakson Numismaatikot ry

Perustettu 1971
Pankki KSOP FI60 5750 0150 1863 94
Puheenjohtaja Jarmo Varanka
Sihteeri Leena Saukkonen
Varainhoitaja Matti Terä, p. 05 371 3616

Porvoon Keräilijät ry / Borgå Samlare rf

Perustettu 1974
Kotisivut http://porvoonkerailijat.nettisivu.org/
Pankki OP FI06 5358 3720 0098 86
Puheenjohtaja Nina Larm-Vekkeli, p. 050 458 7693, nina.larm-vekkeli(a)nesteoil.com
Sihteeri Greger Nyberg, p. 040 527 1557, nyberg.greger(a)gmail.com

Päijät-Hämeen Numismaatikot ry

Perustettu 1970
Pankki Handelsbanken FI15 3131 3001 0548 40
Puheenjohtaja Erkki Viren, p. 040 511 7255 / 019 677 0460, erkki.viren(a)pp.inet.fi
Varapuheenjohtaja Veikko Wuorinen, veikko.wuorinen(a)phnet.fi
Sihteeri Kyösti Kari, p. 044 516 6728, kyosti.kari(a)karit.eu
Huutokaupanhoitaja Pertti Martikainen, p. 0400 183 613 / 015 613 143, perttavik(a)gmail.com

Seinäjoen Seudun Numismaatikot ry

Perustettu 1971
Postiosoite Mäkipernaantie 79, 62220 Pernaa
Kotisivu http://sjoennumismaatikot.nettisivu.org/
Pankki EPOP FI68 5419 0150 0308 76
Puheenjohtaja Ilmo Mässeli, p. 050 562 5844, ilmo.masseli(a)netikka.fi
Sihteeri Yrjö Laukkanen, yrjo.laukkanen(a)netikka.fi
Rahastonhoitaja Päivi Kaukola, p. 050 439 6301, paivi.kaukola(a)op.fi

Suomen Numismaattinen Yhdistys ry

Perustettu 1914
Postiosoite Mechelininkatu 15 B 47, 00100 Helsinki
Kotisivu http://www.snynumis.fi/
Sähköposti auctions(a)snynumis.fi, fax. 09 6228 0204
Pankki Danske FI91 8000 1400 1043 04 (jäsenmaksut) / Nordea FI48 1025 3000 2168 31 (muut)
Puheenjohtaja Petteri Järvi, p. 050 374 7868, puheenjohtaja(a)snynumis.fi
Varapuheenjohtaja Juha Hyötyläinen, p. 050 917 9978, jumailhy(a)luukku.com
Sihteeri Jani Oravisjärvi, p. 040 504 4604, jani.oravisjarvi(a)snynumis.fi
Varainhoitaja Timo Helle, p. 0400 245 963, timo.helle(a)meconet.net
Huutokaupanhoitaja Juha Halén, p. 050 577 0301, auctions(a)snynumis.fi
Toiminnanjohtaja Marko Salonen, p. 050 588 1105, marko.salonen(a)snynumis.fi

Teljän Numismaattinen Kulttuurihdistys

Perustettu 2001
Yhdistyksellä ei toistaiseksi ole yhdyshenkilöitä.

Turun Numismaattinen Seura ry

Perustettu 1969
Postiosoite c/o Lauri Salakari, Suurpäänkatu 14 A 3, 20610 Turku
Kotisivut http://www.tnsry.fi/
Pankki TSOP FI17 5710 2140 0069 70
Puheenjohtaja Raimo Lahtinen, p. 050 307 1092, raimo.a.lahtinen(a)outlook.com
Varapuheenjohtaja Veikko Repo, p. 045 343 4131, paavoveikko.repo(a)gmail.com
Sihteeri ja Webmaster  Olli Saarinen, p. 040 828 8580, olli.saarinen(a)hotmail.fi
Varainhoitaja Kalevi Grönroos, Turun Taloinsinöörit Oy, p. 0400 788 392
Huutokaupanhoitaja Lauri Salakari, p. 040 501 2860, lauri.salakari(a)dnainternet.net

Vaasanseudun Numismaatikot ry / Vasanejdens Numismatiker rf

Perustettu 1958
Pankki Kyrönmaan OP FI55 4727 0010 0231 11
Puheenjohtaja Jorma J. Imppola, p. 06 315 5432 / 044 315 8888, jorma1964(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Marko Laitala
Sihteeri Erkki Salminen, erkkis53(a)gmail.com

 

 

erkki.lahderanta@lut.fi